یکی از راه‌هایی که افراد برای آشنایی با فرهنگ و استفاده از منابع علمی یک کشور، استفاده می‌کنند، تحصیل در آن کشور است. کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالا که از لحاظ علمی که در سطح جهانی اعتبار دارند، همواره مورد توجه بسیاری از افراد محصل کشورهای خارجی بوده است. به دلیل همین اعتبار مدارک دانشگاه‌های ترکیه، با داشتن این مدارک تحصیلی به آسانی می‌توان در نقاط دیگر اروپا کار پیدا کرد. کشور ایران نیز جزو کشورهایی است که سالانه دانشجوهای زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه، اقدام می‌کنند. در این پست بررسی می‌کنیم که چطور می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کرد.

در کل برای رفتن به ترکیه، دو نوع ویزای ترکیه وجود دارد: ویزای تک ورودی (tek giris) و ویزای چند ورودی (muteadyt giris). اما بگذارید پیش از آن که ویزای تحصیلی ترکیه را بررسی کنیم، سراغ انواع ویزای ترکیه برویم.

ویزای توریستی: این ویزا برای مسافران و گردشگران صادر می‌شود و برای تک ورودی معتبر است. اگر ویزای خود را در مرز بگیرید، شما مجاز به ترک و ورود مجدد به ترکیه بدون گرفتن یک ویزای جدید نخواهید بود. مدت زمان اعتبار این ویزا ۹۰ روز است.

ویزای تجاری: این ویزا برای افرادی که جهت برگزاری یا شرکت در یک کنفرانس، سخنرانی یا جلسه کاری به ترکیه می‌روند، صادر می‌شود. مدت زمان اعتبار این ویزا ۹۰ روز بوده و برای تک ورودی معتبر است. برای دریافت این ویزا، کارفرمای شما باید قادر به تهیه یک نامه یا سند مناسب باشد.

ویزای کاری: برای دریافت این ویزا، باید حداقل دو ماه قبل از عزیمت، در سفارت یا کنسولگری ترکیه برای ویزای کار اقدام کنید. در همان زمان کارفرمای شما باید مستندات خاصی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال کند. ارائه اسناد و فرم‌های مورد نیاز، بررسی ‌درخواست ویزای کاری و مجوز کار را به طور همزمان آغاز می‌شود. این وزارتخانه پرونده شما را در طی ۹۰ روز بررسی می‌کند. هنگامی که ‌درخواست شما تایید شد، هزینه‌های بررسی مجوز کار و ویزای کاری را پرداخت می کنید. مانند ویزای دانشجویی، از زمان رسیدن به ترکیه در عرض سی روز باید درخواست مجوز اقامت بدهید. شما مجاز به شروع کار نیستید تا زمانی که تمام سه مجوز مورد نیاز را بدست آورید.

ویزای پژوهشی: این ویزا برای محققان و پژوهشگران صادر می‌شود. بدین صورت که اعضای تیم پژوهشی یا نماینده آن‌ها، ۷ کپی از درخواست اعضا و عکس‌های پاسپورتشان را تحویل سفارت ترکیه دهد. محققانی که کاری با معادن ندارند، فقط باید به کنسولگری یا سفارت ترکیه مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز را تحویل سفارت دهند. در این مورد، یک نامه از موسسه یا موزه‌‌ای که پژوهش را حمایت می‌کند، جایگزین نامه اشتغال یا دعوت‌نامه می شود. برای دریافت نامه، بایستی پیشنهادات پروژه خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد ترکیه ارسال کنید.

ویزای تحصیلی ترکیه به چه شکل است؟

این ویزا برای دانشجویان و دانش‌آموزانی که از دانشگاه یا مدرسه مورد نظر خود پذیرش گرفته‌اند، صادر می‌شود. اعتبار این ویزا معمولا یک سال است که پس از اتمام اعتبار، دوباره می‌توانید آن را تمدید کنید.

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های کشور ترکیه تحصیل کنید، بایستی ویزای تحصیلی ترکیه را داشته باشید. شما قبل از خروج از کشور، بایستی ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده باشید. این بدین معنی است که ویزای تحصیلی شما از کشور ترکیه صادر نخواهد شد.

روال بدین گونه است که شما ابتدا کارنامه و رزومه خود به دانشگاه مورد نظرتان در ترکیه ارسال می‌کنید و در صورت قبولی، از طرف دانشگاه یک نامه پذیرش دریافت می‌کنید. همانطور که اشاره شد، ویزای تحصیلی شما از کشور ترکیه صادر نخواهد شد،‌ پس برای این کار باید به سفارت خانه ترکیه در کشور خود مراجعه کنید.

 

مدارکی تحویل سفارت خانه خواهید داد، شامل نامه پذیرش از طرف دانشگاه و فرم درخواست تکمیل شده ویزای تحصیلی ترکیه است. کارکنان سفارت ترکیه، درخواست و مدارک شما را بررسی خواهند کرد و نهایتا شما را در جریان نتیجه نهایی خواهند گذاشت.

زمانی که برای بررسی مدارک و اخذ ویزای تحصیلی صرف می‌شود، حدود ۸ هفته است که در صورت تایید درخواست شما و صدور ویزا، ویزای تحصیلی شما در پاسپورتتان مهر خواهد شد. این ویزایی که شما دریافت می‌کنید دارای محدودیت زمانی است که به محض ثبت نام در دانشگاه، اعتبار بیشتری پیدا خواهد کرد.

مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به آن نیاز خواهید داشت، عبارتند از:

 • پاسپورت با اعتبار بیش از ۹۰ روز
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • مدرک بیمه بهداشتی
 • اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت
 • مدارک و تمکن مالی کافی برای پشتیبانی تحصیل و زندگی در ترکیه
 • هزینه ویزا که نسبت به ملیت متغیر است
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی پزشکی

دانشجویانی که بیش از ۹۰ روز قصد اقامت در ترکیه دارند،‌ بایستی برای مجوز اقامت نیز اقدام کنند. انواع مجوز اقامت در ترکیه به صورت زیر است:

 • اجازه اقامت دانشجویی
 • اجازه اقامت کوتاه مدت
 • اجازه اقامت طولانی مدت
 • اجازه اقامت خانوادگی
 • اجازه اقامت بشر دوستانه

 

اخذ مجوز اقامت نیز فرآیند و روال به خصوص خود را دارا است که باید آن را طی کنید. برخلاف ویزا، مجوز اقامت پس از ورود به کشور ترکیه و در خود ترکیه دریافت می‌شود. بدین صورت که دانشجو پس از دریافت ویزای خود و ورود به ترکیه، یک ماه فرصت دارد که درخواست برای اقامت خود را تحویل مقامات محلی دهد. برای این درخواست به یک سری مدارک نیاز خواهد بود که به صورت زیر لیست شده‌اند:

 • فرم درخواست و هزینه سند سفر (۲ نسخه به همراه ویزای دانشجویی)
 • ۴ قطعه عکس مناسب پاسپورت
 • نامه پذیرش دانشگاه که باید توسط دانشگاه میزبان صادر شود و در آن تاریخ شروع و پایان تحصیلات اعلام شود.

مدارک مذکور باید تحویل اداره روابط خارجی و ستاد پلیس محلی داده شود. برای تمدید مجوز اقامت نیز باید ۶۰ روز قبل از پایان مجوز اقامت به ادارات محلی مراجعه کرده و فرم درخواست تجدید نظر را پر و ارسال کنید. پس از بررسی و طی روال به خصوص خود، مجوز اقامت شما تمدید و صدور خواهد شد.

در یک جمع بندی کلی، ترکیه جزو کشورهای مناسب برای تحصیل افراد خارجی است. اقدام برای تحصیل در ترکیه نیز پیچیدگی خاصی ندارد و اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید، با پیگیری جدی و آگاهی به مسائلی که در این پست شرح داده شد، می‌توانید به این خواسته خود برسید و ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید.

نوشته مرتبط

ارسال نظر