صفر تا صد تهیه مدارک

اگر در راه مهاجرت از طریق تحصیل و اخذ پذیرش در خارج از ایران هستید اولین قدم شما تهیه ی مدارک هست که کاملا بستگی به دانشگاه و کشور مقصد شما دارد در این پست قراره در خصوص مدارکی که در اکثر دانشگاه ها و کشورها تقریبا یکسان و مشابه است صحبت کنیم.

لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی:

1.اصل مدارک تحصیلی

برای هر مقطعی که میخواید اقدام کنید قطعا به مدارک تحصیلی سالهای قبل نیاز خواهید داشت. برای ترجمه عجله نکنید و دانشگاه و سفارت مقصد را حتما چک کنید اگر زبان رسمی کشور مقصد شما زبان دیگری جز انگلیسی باشد شاید ترجمه ی زبان انگلیسی مدارک شما مورد تایید سفارت نباشد.

2.زیرنمرات

برای اخذ پذیرش در بعضی دانشگاه ها شما علاوه بر ریزنمرات شرح دروس هم نیاز دارید پس حتما باید چک کنید.

3.مدرک زبان

برای هر مقطع و هر دانشگاه می تواند این مدرک متفاوت باشد پس حتما چک کنید حتی بعضی از دانشگاه ها بدون مدرک زبان هم پذیرش مشروط میدهند.

 1. رزومه
 2. انگیزه نامه
 3. توصیه نامه

شرایط رزومه و انگیزه نامه و توصیه نامه ی قوی که مورد تایید دانشگاه باشد در پست های جدا مفصل توضیح داده شده است.

هریک از این مدارک را میتوانید در بخش خدمات گروه مهاجرتی “راه” سفارش دهید تا توسط مشاورین ما به صورت تخصصی برای شما نگارش یا ویرایش شود.

4.پرتفولیو

اغلب برای رشته های هنر و معماری مورد نیاز است که میتوانید در این لینک به صورت تخصصی شرایط یک پرتفولیوی مورد تایید دانشگاه را مطالعه کنید.

برای داشتن اطلاعات تکمیلی میتونید به آدرس پیج اینستاگرامی ما مراجعه کنید. نکات کلیدی غالبا در پرج به صورت استوری یا پست اطلاع رسانی میشوند.

 

توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای هر رشته و دانشگاهی ممکن است متفاوت باشد پس حتما برای اطمینان بیشتر با مشاورین ما مشورت کنید.

 

فقط تو این تصویر لطفا به جای contract توی نامه نوشته بشه invitation letter

 

مراحل آمادگی برای اخذ پذیرش

اپلای و در نهایت اخذ پذیرش را می بایست به عنوان یک پروژه یا پروسه در نظر گرفت. پروژه ای که قطعا با یک روز و یا یک ماه به نتیجه نخواهد رسید و نیازمند برنامه ریزی و تحقیق جامع است. قطعا دانشجویانی که از خیلی قبل برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور و رفتن به خارج برنامه ریزی کرده اند موفق تر خواهند بود، ولی این مطلب به این معنی نیست که برای افرادی که به تازگی تصمیم به اپلای گرفته اند هیچ شانسی وجود ندارد.

افرادی که تمایل دارند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کنند و آگاهی کافی از مراحلی که لازم است برای تحصیل و اخذ بورسیه بگذرانند ندارند لازم است قبل از اینکه شروع به اقدام برای اپلای کردن کنند یک سری اطلاعات را بدانند و یکسری مدارکی را قبل از شروع پروسه اپلای کردن آماده کنند تا در مراحل کار به مشکلاتی بر بخورند که باعث دلسرد شدن آنها و گرفتن انگیزه از آنها شود، زیرا در هر مسیری اگر اطلاع کافی در مورد تمام قدم های پیش رو داشته باشید می توانید با موفقیت بیشتری به سمت جلو حرکت کنید. در هر مرحله ای که هستید بهترین کار مشورت با افرادی است که در این زمینه تجربه ی کافی را دارند تا به اشتباه نیافتید همین حالا فرم مشاوره ی ما را پر کنید تا مشاورین ما برای راهنمایی بیشتر با شما تماس بگیرند.

 

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای دانشجویی اجازه اقامت از طرف کشور مقصد به دانشجوی پذیرفته‌ شده در دانشگاه معتبر در آن کشور است. با این ویزا دیگر دانشجو برای اقامت در آن کشور به هیچ مدرک دیگری برای تایید شهروندی یا مهاجرت به کشور مقصد احتیاج ندارد. هر شخصی از سن ۴ سالگی می تواند با گرفتن ویزای تحصیلی در خارج از کشور تحصیل کند.

افراد در مقاطع مختلف تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور می گیرند و با توجه به این که تصمیم دارند برای کدام یک از مقاطع تحصیلی پروسه اپلای کردن و گرفتن بورسیه و پذیرش تحصیلی را انجام بدهند مراحل کاری آنها مختلف خواهد بود. به طور مثال بعضی از افراد قصد دارند بعد از این که دوره دبیرستان و متوسطه آنها تمام شد از کارشناسی اقدام به تحصیل در خارج از کشور کنند، برخی دیگر تصمیم می‌گیرند که از مقطع کارشناسی ارشد این راه را ادامه دهند و عده ای هم ترجیح می دهند مقطع دکترا را در خارج از کشور بگذرانند.

گاهی کیفیت و امکانات دانشگاه‌های خارجی و اروپایی بعضی از دانشجویان را به فکر ادامه تحصیل در آن دانشگاه ها می اندازد در این هنگام است که شرایط ورود به آن دانشگاه فکرتان را مشغول می کند و نمی دانید که برای پذیرش تحصیلی دانشگاه چه مراحلی را باید بگذرانید. انتخاب خودتان را به چند دانشگاه محدود نکنید. مخصوصا برای مقطع دکترا باید با اساتید و دانشگاه های زیادی مکاتبه کنید تا شانس پذیرش تحصیلی را بالا ببرید.

با توجه به اینکه در سراسر دنیا تعداد بیشماری از دانشگاه ها مشغول به فعالیت هستند و خیلی از آنها برای پذیرش تحصیلی دانشجو سختگیر هستند و بعضی دیگر هیچ سختگیری خاصی را ندارند، افراد به علت عدم آگاهی درخواست ادامه تحصیل را برای خیلی از دانشگاه هایی که هیچ اطلاعی در مورد آن ندارند هم ارسال می کنند. به همین علت پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه اقدام به ارسال درخواست برای ادامه تحصیل در دانشگاهی را بدهید سعی کنید به لیستی که توسط وزارت علوم از دانشگاه های ارزشیابی شده آماده شده است سر بزنید و ببینید که از بین تمامی دانشگاه های که در سراسر دنیا دانشجو می پذیرند کدام یک از آنها مورد تایید وزارت علوم هستند.

مرحله اول (تقویت زبان و شرکت در آزمونهای معتبر بین المللی)

مسلما اولین مرحله قوی کردن زبان انگلیسی و گذراندن یکی از آزمونهای معتبر زبان مثل TOEFL یا IELTS هست. شما باید مدرک زبان خود را آماده کنند. اگر به سراغ مطالب مرتبط با مدارک زبان مختلف رفته باشید متوجه می شوید که انواع و اقسام امتحان ها و مدرک ها در مورد آزمون زبان و نمره آن وجود دارد که ممکن است در قدم اول وقتی که با انبوه مطالب مواجه می‌شوید اندکی سردرگم شوید ولی باید توجه کنید که کشور مد نظر شما که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید کدام کشور است و چه مدرک زبانی برای این کشور قابل تایید است و برای گرفتن پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در آن کشور چه مدرکی از دید آنها قابل تایید است که در صورت داشتن مدرک زبان مورد نظر آنها، شما می توانید به راحتی در سایر مراحل پذیرش را انجام دهید.

دانشگاه ها معمولا از دانشجویان بین المللی می خواهند تا در آزمون های بین المللی مثل تافل یا آیلتس شرکت کنند. پس اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی را دارید باید در آزمون های بین المللی زبان نمره قبولی کسب کنید.

به طور مثال مدارک آیلتس و تافل در خیلی از کشورها مورد قبول هستند و در بعضی از کشورها مدرک تخصصی زبان خود آن کشور مد نظر است، مثل آلمان که مدرک زبان مشخص خود را دارد. در نظر داشته باشید که هر چقدر هم نمره زبان شما بالاتر باشد شما راحت تر می توانید بورس تحصیلی دانشگاه و کشور مورد نظر خود را دریافت کنید و پذیرش تحصیلی شما راحت است زیرا تعداد افراد زیادی برای یک پوزیشن تحصیلی اقدام می کنند و از بین تمام افرادی که برای یک پوزیشن درخواست داده‌اند کسی شانس بیشتری دارد که بتوانند در زمینه های مختلف از سایرین برتر باشد که یکی از آنها همین نمره زبان بالاتر میباشد.

پس در نهایت مدرک زبانی که قصد گرفتن آن را دارید (آیلتس، تافل، و یا هر مدرک دیگری) بهتر است با در نظر گرفتن کشور مقصد باشد و اولویت دانشگاه های آن کشور باشد.

به صورت هدفدار برای آزمون ها وقت بگذارید. آزمون زبان همانند کنکور بیشتر مهارت است و شما باید مهارت آزمون خود را بالا ببرید و به صورت خاص خودتان را برای آن آزمون آماده کنید و فقط یادگیری زبان کافی نیست. ممکن است بر حسب رشته تحصیلی مدارک دیگری مانند جی آر ای (GRE) و یا جی مت (GMAT) و یا… نیز لازم باشد که برای دریافت آنها نیز می بایست برنامه ریزی خیلی خوبی داشته باشید تا به موقع آن مدارک را با نمره خوب دریافت کنید.

مرحله دوم (کشور و دانشگاه خود را انتخاب کنید)

این مرحله انتخاب کشورهای مورد نظر و بعد دانشگاههای مورد علاقه است. برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اول باید کشوری را انتخاب کنید که مناسب با روحیه و شرایط شما باشد. در این مرحله به هزینه های تحصیلی هم دقت کنید چون هزینه تحصیل در بعضی از کشورها کمتر از کشورهای دیگر است. مثلا در کشوری مثل آلمان تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد برای آلمانی ها و غیر آلمانی ها رایگان است و همین عامل خیلی ها را مشتاق به تحصیل در این کشور کرده است هر چند که در بعضی از ایالت های این کشور به تازگی بازنگری هایی برای تحصیل رایگان غیر اروپایی ها صورت گرفته است. البته برای تحصیل در آلمان دانستن زبان المانی یکی از پیش نیازهاست.

بهتر است کشورهای محدودی را برای اپلای انتخاب کنید، کشورهایی که از نظر سیستم آموزشی و مدارکی که از دانشجو می خواهند شبیه به هم باشد. انتخاب کشور بستگی به خواسته های متقاضی دارد. یکی از پارامترهایی که بهتر است از الان برای خودتان مشخص کنید این هست که آیا قصد دارید بعد از پایان تحصیلات به ایران بازگردید یا می خواهید در خارج از کشور زندگی کنید و مراحل مهاجرت و اقامت را طی کنید.

در انتخاب کشور شاید بهتر باشد شرایط سیاسی کشور مورد نظر با ایران نیز مدنظر قرار گیرد، این نکته برای بالا بردن شانس دریافت ویزا و یا اجازه اقامت مهم می باشد.

بعضی از این دانشگاه ها ثبت نام آنلاین دارند و لازم است شما یک مقدار هزینه ای را در ابتدا پرداخت کنید و یک فرم هایی را به صورت آنلاین پر کنید تا مدارک که شما که توسط خودتان در سایت آپلود می شود توسط دانشگاهها بررسی شود و در صورت پذیرش تحصیلی از جانب دانشگاه ها بقیه مراحل به شما گفته خواهد شد.

مرحله سوم (اطلاعات لازم را بدست آورید)

مرحله سوم جستجو در وبسایت دانشگاههای انتخاب شده است. باید اطلاعاتی که نیاز داریم از وبسایت بدست بیاریم. چیزهایی مثل نحوه apply کردن، deadline ی که برای apply گذاشتند، ترمهایی که پذیرش تحصیلی دارند، شرایط افرادی که می تونند apply کنند و مهم تر از همه لیست اساتید…معمولا بیشتر این اطلاعات در سایت دانشکده (نه دانشگاه) و در قسمت تحصیلات تکمیلی یا “Graduate” قرار داره.

(البته اگه برای تحصیلات تکمیلی می خواهید اپلای کنید.)

مرحله چهارم (با اساتید مورد علاقه تان تماس بگیرید)

مرحله چهارم تماس با اساتیدی از دانشگاههاست که زمینه کاریشون با علایقتون و کمابیش زمینه های کاری قبلیتون جور در میاد. البته حتما لازم نیست در اون زمینه تخصصی استاد قبلا کار کرده باشید اما اگر پیش زمینه داشته باشید احتمال اینکه استاد خوشش بیاید بیشتر است.

مرحله پنجم (توصیه نامه)

در همان حینی که به استادها ایمیل می زنید… باید کارهای دیگه رو هم شروع کنید. مثل صحبت کردن با چند استاد در دانشگاه فعلی خودتون برای نوشتن توصیه نامه.

یکی از مواردی که در این فرآیند می‌تواند کمک بسیار مهمی به شما کند داشتن یک انگیزه نامه خوب می باشد و لازم است شما حتما یک انگیزه نامه خیلی خوب و تاثیرگذار داشته باشید. این انگیزه نامه معمولا برای دانشجویان ارشد و دکترا هست که باید در دو صفحه و در نهایت 1500 کلمه باشد و شما این انگیزه نامه را تنظیم کنید و به دانشگاه مقصد ارسال کنید و در داخل این انگیزه نامه اشاره کنید که چرا این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده اید و علاقه مند به چه رشته و گرایشی هستید و از تجربه های علمی و عملی فنی خودتان صحبت کنید و اگر ایده ای برای ادامه تحصیل و موضوع خاصی دارید در آن بیان کنید و این قسمت خیلی تاثیرگذار خواهد بود زیرا کسانی که ایده و نظری برای ادامه تحصیل دارند در نزد اساتید باتجربه جایگاه ویژه‌ای دارند زیرا نشان می‌دهد که این افراد به رشته مورد نظر علاقه دارند و به دنبال نوآوری هستند.

مرحله ششم (تهیه رزومه)

یکی از مهمترین مراحلی که در فرآیند پذیرش تحصیلی و دریافت بورسیه برای ادامه تحصیل در خارج از کشور می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند نوشتن یک رزومه خوب و تاثیرگذار است. یکی از کارهایی که شما می‌توانید برای نوشتن یک رزومه خوب انجام دهید این است که از نمونه های رزومه های افرادی که موفق شدند در دانشگاه‌های معتبر پذیرش تحصیلی بگیرند استفاده کنید و ببینید که آنها چه مواردی را ذکر کردند و به چه صورت رزومه خود را نوشتند.

تهیه رزومه از سوابق تحصیلی، شغلی، تجربیات، تحقیقات، پروژه ها، مقاله یا اختراع، نمره ی زبان… . رزومه یه قالب خاصی داره که باید رعایت بشه. دقت کنید که رزومه لزوما نباید طولانی باشه!

یکی دیگر از کارهایی که کمک زیادی به پربار بودن رزومه شما می‌کند شرکت در کنفرانس های بین المللی است و همچنین سعی کنید در همایش ها و کارگاه های مختلف شرکت کنید زیرا شرکت در این همایش ها هم تجربه شما را بالا می برد و هم دید شما را نسبت به موضوع های کاری مختلف باز می کند و هم باعث می شود که شما رزومه پربارتری را داشته باشید و این برای دانشگاه مقصد تاثیر گذارتر خواهد بود.

مرحله هفتم ( تهیه SOP یا Statement of Purpose )

این یک متنی (شبیه به یک انشا) است که اکثر دانشگاهها موقع اپلای از شما می خواهند. در این متن باید به سوالاتی مثل از این قبیل پاسخ بدید:

 • هدفتون از اومدن به این دانشگاه خاص چیه
 • چرا این کشور و این دانشگاه رو انتخاب کردید
 • چرا می خواهید ادامه تحصیل بدید و چرا در این رشته
 • زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه تون(Research interest) چیه
 • و …

و یک کمی هم در مورد افتخارات گذشته تون باید صحبت کنید و دلیل بیارید که به خاطر موفقیت های گذشته می تونید در آینده هم دانشجوی خوبی باشید…

مرحله نهم (پر کردن فرم Application در وبسایت دانشگاهها)

معمولا فرمهای اپلای به صورت اینترنتی پر و ارسال می شوند و به ازای هر فرمی که پر می کنید بین 75-130 دلار پول ازتون می گیرند.برای پرداخت پول باید کارت اعتباری Visa Card یا Master Card داشته باشید. بعضی از فرمها هم آنلاین نیستند و باید از سایت دانشگاه پرینت کنید و یا از خود دانشگاه بخواهید که براتون فرم ها رو پست کنه و بعد از تکمیل برای دانشگاه ارسال کنید. در این فرمها سوالاتی مثل مشخصات کامل خودتون، نمره زبان، زمینه های مورد علاقه، استادی که احتمالا پیدا کردید، نام اساتیدی که براتون توصیه نامه می نویسند، معدل، سوابق تحصیلی، رزومه، SOP و … پرسیده می شه.

زمان اپلای برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در اکثر کشورها و دانشگاه ها بین ماه های دسامبر و ژانویه است. هرچند اکثر دانشگاه ها در یکسال دو نوبت پذیرش تحصیلی پائیز و بهار دارند. برای مقطع دکترا هم می توانید از دو طریق اقدام کنید، مکاتبه با اساتید، و یا اپلای برای پوزیشن هایی که دانشگاه ها باز می کنند. برخی دانشگاه ها در این مرحله از دانشجو مبلغی با عنوان اپلیکیشن فی دریافت می کنند که غیر قابل بازگشت است (حتی در صورت ریجکت شدن).

فرم ها را بصورت کامل و بی نقص پر کنید. در نوشتن آدرس ایمیل خودتان دقت کافی داشته باشید. از دادن اطلاعات غلط پرهیز کنید چون ممکن است در آینده با مشکل مواجه شوید.

نکته : توجه کنید فرم اپلیکیشن حتما باید قبل از Deadline پر بشه.

مرحله دهم (ارسال مدارک)

این مرحله ارسال مدارک است؛ دانشگاه قبل از اینکه شما را به عنوان دانشجو قبول کند باید مدارک شما را بررسی کند. مدارکی مورد نیاز در این مرحله شامل ریز نمرات، مدرک آخرین مقطع تحصیلی، توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و … است.

در این مرحله باید به وبسایت دانشگاه بروید و فرم پذیرش تحصیلی را پر کنید. می توانید به همه ی دانشگاه هایی که مایل به ادامه ی تحصیل در آن ها هستید درخواست بفرستید. در این مرحله هزینه ای کمتر از ۱۰۰ دلار از شما گرفته و اطلاعات شما بررسی می شود.

حالا وقت ارسال مدارکی است که از قبل آماده کرده اید، همه ی این مدارک باید قبل از ارسال در دفاتر رسمی ترجمه شوند.

اگر مدارکی که به دانشگاه فرستادید مورد تایید قرار گرفت دانشگاه برایتاننامه پذیرش تحصیلی می فرستد حالا وقتش است که برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. این مرحله فاز مهمترین قسمت های تحصیل در دانشگاه های خارجی ست.

البته لازم به ذکر است که مدارک با توجه به سفارت و کشور و دانشگاه و رشته تفاوت دارند. موارد زیر مدارک ثابتی است که برای هر رشته و هر دانشگاهی یکسان است :

 1.  مدرک بین المللی زبان انگلیسی
 2. ترجمه رسمی مدرک دیپلم (برای پذیرش در مقطع لیسانس)
 3. ترجمه رسمی مدرک لیسانس (برای پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا)
 4. ترجمه رسمی مدرک فوق لیسانس (برای پذیرش در مقطع دکترا)
 5. مدارک تحصیلی (دانشنامه)
 6. رزومه
 7. مقالات علمی مانندISI و کتاب (برای داشتن امتیاز بیشتر)
 8. ترجمه رسمی ریزنمرات
 9. توصیه‌نامه از اساتید معتبر دانشگاهی
 10. انگیزه نامه

اکثر دانشگاه ها از شما می خواهند که علاوه بر آپلود فایل ها به صورت پی دی اف، پرینت آنها را نیز به آدرس ادمیشن دانشگاه ارسال کنید. بعضی از دانشگاه ها از متقاضیان می خواهند که قبل از ارسال مدارک، از طریق سفارت آن کشور در ایران صحت و درستی مدارک بررسی و تائید شوند. مدارک را به صورت کامل ارسال کنید از ارسال ناقص مدارک جدا خوداری کنید. اگر مدرکی را نمی توانید تا زمان تعیین شده به دانشگاه ارسال کنید به قسمت ادمیشن آن دانشگاه ایمیل بزنید و از آنها بخواهید تا زمان بیشتری به شما بدهند، هرچند که ممکن است با درخواست شما موافقت نشود. حتما از پست های مطمئن و با قابلیت رهگیری استفاده کنید. ارسال مدارک را به روز آخر موکول نکنید، مدت زمانی که ممکن است پروسه پست طول بکشد را هم در نظر بگیرید.

سعی کنید همیشه به تاریخ ها دقت زیادی داشته باشید زیرا معمولاً وقتی که یک پوزیشنی برای یک مقطع تحصیلی در دانشگاهی تعریف می‌شود مهلت مشخصی برای پایان زمان ثبت نام و ارائه مدارک مشخص می شود که در صورتی که شما مدارک را هرچند کامل اما دیر به دست دانشگاه برسانید تمام زحمت های شما به هدر رفته است. توجه داشته باشید که فرآیند پیگیری موارد مختلف برای شما بین 1 تا 3 هفته طول می کشد و باید تاریخ ددلاین یا بازه زمانی دانشگاه را در نظر بگیرید که انتهای 3 هفته قبل از تاریخ اتمام مهلت شما باشد تا شانس شما برای بررسی و پذیرش بالا باشد.

دانشگاه ها و اساتید در کشورهای مختلف حتی وقتی که شما مدرک زبان با نمره خوب هم ارائه دهید ترجیح می دهند که به صورت آنلاین با شما مکالمه داشته باشند تا سطح زبان شما و علم شما را به صورت شخصی بسنجند و سعی کنید حتماً در کنار مدرک زبان، کلاس های مکالمه آزاد را هم شرکت کنید تا سطح مکالمه شما بالا باقی بماند که اگر بعد از مراحل پذیرش اساتید تمایل به صحبت آنلاین با شما داشتند نگرانی از جانب شما وجود نداشته باشد. در صورتیکه پذیرش تحصیلی شما با موفقیت صورت گیرد شما باید از این به بعد مقاله های زیادی را بنویسید پس سعی کنید حتما در کنار تمام فعالیت هایی که انجام می دهید یک مقاله نویس حرفه ای شوید. یکی از مراحل مهمی که در جمع آوری مدارک برای فرایند اپلای کردن نیاز دارید این است که همه مدارک تحصیلی مورد نیاز خود را ترجمه رسمی کنید. معمولا دانشجوها تمایل دارند که مدارک خود را برای چند دانشگاه به صورت همزمان ارسال کنند و چون هزینه‌های ترجمه رسمی و حق التمبر و مهر وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری بالا است این فرآیند مقداری برای دانشجویان هزینه ‌بر خواهد بود.

مرحله یازدهم (پیگیر باشید)

بعد از اپلای و بعد از Deadlineها اگر هنوز استادی پیدا نکردید باز هم باید ایمیل زدن رو ادامه بدید. همچنین بعد از گرفتن پذیرش هم کارهایی که باید انجام بشه خیلی زیاده. گرفتن پاسپورت، گرفتن دانشنامه و ریزنمرات رسمی…..

در صورتی که مدتی بعد از ارسال مدارک، صفحه پروفایل شما در وبسایت آن دانشگاه آپدیت نشد می توانید برای اطمینان از دریافت مدارک توسط دانشگاه، به ادمیشن دانشگاه ایمیل زده و از آنها بپرسید که آیا مدارک به دستشان رسیده یا خیر. در نظر داشته باشید ممکن است در جایی از وبسایت دانشگاه ذکر شده باشد که دریافت مدارک توسط دانشگاه به متقاضی اطلاع داده نخواهد شد، در اینصورت از ارسال ایمیل پرهیز کنید.

بعد از اینکه پذیرش تحصیلی شما انجام شد و مشخص شد که در کدام کشور و شهر و دانشگاه قرار است ادامه تحصیل دهید حتما قبل از اینکه کارهای رفتن شما به صورت کامل انجام شود و وارد کشور مربوطه شوید از قبل، محل اقامت های دانشجویی را بررسی کنید و ببینید که دانشجویانی که در آنجا مشغول به تحصیل هستند به چه صورت اسکان دارند و از آنها در مورد نحوه گرفتن خوابگاه دانشجویی و یا خانه راهنمایی بخواهید و همچنین در سایت هایی که مربوط به اجاره خانه هستند یک جایی را نزدیک دانشگاه پیدا کنید تا رفت و آمد برای شما راحت تر باشد و یکی از پیشنهاداتی که برای شما داریم این است که حتی در صورت بالا بودن بورسیه تحصیلی شما و نداشتن مشکل مالی سعی کنید ترم های اول را در خوابگاه دانشجویی بگذرانید تا آشنایی بیشتری با محیط و محلی که در آن قرار دارید پیدا کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای گرفتن خانه پیدا کنید، زیرا برای گرفتن خانه شما قرار است که قراردادهای تنظیم کنید و مبالغی را بپردازید پس بهتر است که بعد از اینکه با محیط آشنایی کامل پیدا کردید اقدام به گرفتن خانه کنید.

نوشته مرتبط

ارسال نظر